OPOWIESZ MI BAJKĘ?

Dlaczego warto czytać dzieciom?            ROLA BAJKI W ROZWOJU DZIECKA

Bajki, prawdzie bajki – te czytane lub opowiadane mają niezwykłą moc. Domyślają się jej szczególnie dzieci, które tak chętnie słuchają wymyślanych przez nas historii. Dzieci są mądre. Nierzadko same dokładnie wiedzą, jakiej historii potrzebują i instynktownie szukają w niej rozwiązań nurtujących je problemów. Bo przecież dzieci też mają kłopoty. Zwykle, proporcjonalne do ich wieku, ale nie mniej ważne od naszych. Aby stawić im czoło, muszą je zrozumieć. Potrzebują do tego czasu i bliskości kochanej osoby. Czasami, potrzebują też opowieści.

 

Bajki mogą zaciekawić, przerazić, wzruszyć. Mogą pomóc zrozumieć coś, co nierzadko tak trudne jest do zrozumienia. Ich siła tkwi w perspektywie. Każda historia bowiem musi zostać opowiedziana i wysłuchana. A kiedy dziecko słucha, to spogląda na problem (który być może w danej chwili doskwiera także i jemu) z innej perspektywy niż własna. Uczy się empatii, cierpliwości, uspokaja emocje podczas gdy bajka łagodnie podpowiada rozwiązanie. Może nie wszystko uda się przełożyć 1:1, ale zawsze jest raźniej kiedy ma się świadomość, że nie jest się z „tym wszystkim”, tak całkiem samemu.

Bajki rozwijają wyobraźnię. Pobudzają do myślenia i działania. Uwrażliwiają. Rozwijają sferę moralną dziecka i towarzyszą mu w budowaniu jego systemu wartości. Dzięki bajce dziecko poznaje i oswaja swój wewnętrzny świat. Doświadcza i nazywa trudne uczucia. Ocenia je i wartościuje. Małymi kroczkami oswaja emocje, rozwijając w sobie zdolność do oceny dobro – zło, by w konsekwencji zadecydować jak kierować własnym postępowaniem. Bajka pomaga dziecku bezpiecznie przepracować różnej natury problemy, dlatego jeśli na jakąś się uprze i każe sobie czytać i czytać, opowiadać i opowiadać – do znudzenia – czytajmy, opowiadajmy. Widocznie bardzo tego potrzebuje, bowiem dziecko nie jest jedynie biernym słuchaczem bajki…

Zawsze bardzo aktywnie przeżywa to, co dzieje się w opowieści. Utożsamia się z bohaterem i angażuje emocjonalnie w przeżywaną przez niego historię. Razem z nim się boi, płacze, wygłupia. Właśnie tak – bajki w bezpieczny sposób konfrontują dziecko ze światem i wspierają w trudnych sytuacjach. Słuchanie bajek dostarcza wiedzy o sprawach znanych i tych nieznanych, czasem trudnych – często dla dziecka niedostępnych. Te zostają w bajkach oswojone i przepracowane. Przede wszystkim  jednak bajki sprawiają dziecku przyjemność!

Bajka daje poczucie siły, poczucie bezpieczeństwa. Odblokowuje
i mobilizuje. Umacnia wewnętrzne. Daje wiarę w siebie i buduje poczucie sprawstwa – „Poradzę sobie. Jeszcze wszystko może być dobrze.” Bajka daje czas…

Bajki są potrzebna nam wszystkim. Nie tylko dzieciom.

Mają moc, w którą ja nigdy nie przestanę wierzyć.

Hanna M. Górna

 

Dodaj komentarz