21-28.11.2018 Tydzień bez neta, TV i tableta

 

„Kto chce szuka sposobu, kto nie chce, szuka powodu”

 

REGULAMIN AKCJI „TYDZIEŃ BEZ NETA, TV i TABLETA”

1. „Tydzień bez neta, tv i tableta” obejmuje dni 21- 28 listopada 2018. Jest akcją niekomercyjną, której organizatorami i pomysłodawcami są BAJKA.blog oraz Asia Mi-Pomysłowa Mama. Wspiera nas blog “Dzieci dwujęzyczne”.

2. Celem akcji jest pokazanie, że ograniczenie czasu, który każdego dnia spędzamy z ekranami, jest możliwe! Możliwe i wcale nie takie trudne!

3. Podpowiemy Wam jak ciekawie, twórczo wypocząć i spędzić razem czas.

4. Każdy, kto podejmie wyzwanie i zdecyduje się dołączyć do naszej akcji, zobowiązuje się, aby w dniach 21-28 listopada 2018 – od godzin popołudniowych (kiedy rodzina wraca powoli ze szkoły, pracy…) do wieczora – dbać o wyłączenie wszystkich ekranów i spędzać czas na wspólnych zabawach i aktywnościach.

5. Aby możliwe było zorganizowanie popołudnia i wieczoru bez ekranów, posty z pomysłami na dany dzień, będą pojawiały się na blogach BAJKA.blog oraz Asia Mi- Pomysłowa Mama (a także na FB: BAJKI, Pomysłowej Mamy i Grupy „Tydzień bez…”), codziennie o godzinie 7:00 rano.

6. Dbamy o wszystkie relacje. Popołudnie to czas dla rodziców i dzieci. Wieczór, to czas dla rodziców. Tak też będą opisane nasze propozycje.

7. Wszystkie osoby, które do nas dołączą, mogą podzielić się swoimi wrażeniami, zdjęciami prac, refleksjami, pomysłami, problemami (…) –
na grupie na FB „Tydzień bez neta, tv i tableta”.

8. Nie demonizujemy ekranów. Pokazujemy jedynie, że ich ograniczenie jest możliwe i łatwiejsze niż mogłoby się wydawać!

Do pobrania:    PLAKAT AKCJI     REGULAMIN

LISTA PRZYDATNYCH DROBIAZGÓW – czyli, co się przyda w „Tygodniu…”

21-28.11.2018 – TYDZIEŃ BEZ NETA, TV i TABLETA
 środa, 21.11.2018

DZIEŃ 1 „ŚWIATŁO”

PLIK DO POBRANIA: (kliknij na obrazek)

Był czczony przez naszych Praojców i Pramatki. Ogrzewał nas, chronił przed niebezpieczeństwem, oświetlał ciemność. Potem, pozwolił na zdobywanie wiedzy i rozwój cywilizacji. Ogień.

Od zawsze zbieraliśmy się przy ogniu, przy świetle – żeby ze sobą pobyć, porozmawiać. Żeby się ogrzać, ale też po to, aby poczuć się bezpiecznie. I do tej pory tak robimy – kiedy zapalamy świece przy kolacji, albo kiedy dobrze się czujemy ze swoją rodziną. Ogrzewa nas wtedy ciepło domowego ogniska, które pali się przecież w naszych sercach.

Stworzymy dziś lampiony. Zwykłą, prostą ozdobę, która ociepli i otuli nasz dom, a nam pozwoli usiąść przy świetle. I pobyć razem. Niespiesznie.

DOMOWE LAMPIONY

Wykonajcie wspólnie z dziećmi domowe lampiony. Niech umilają Wam czas podczas jesiennych i zimowych wieczorów.

Przydadzą się: słoik, klej (do papieru lub typu wikol (craft glue)), kolorowe liście lub kawałek materiału (np. starej firanki), świeczki podgrzewacze, sznurek albo wstążka, nożyczki, ewentualnie: pędzel do kleju

Krok po kroku:

 1. Słoik pomalujcie klejem.
 2. Naklejcie na słoik materiał lub liście.
 3. Ozdóbcie słoik sznurkiem: możecie zawiązać kokardę, albo doczepić do sznurka małe szyszki lub żołędzie.
 4. Do słoika włóżcie świeczkę…
 5. Wasz lampion jest gotowy!

 TYLKO DLA RODZICÓW: WSPÓLNE CZYTANIE

 A wieczorem, kiedy Mali już śpią, wybierzcie jedną książkę, którą dzisiaj razem poczytacie. Czytajcie na głos. Zapalcie Wasz rodzinny lampion i cieszcie się bliskością i opowieścią.

 czwartek, 22.11.2018

DZIEŃ 2 „OBRAZ”

     PLIK DO POBRANIA: (kliknij na obrazek)

„Kto chce jednym spojrzeniem
ująć wiele równocześnie przedmiotów,
ten żadnego z nich nie widzi wyraźnie.”
Kartezjusz

W dobie smartfonów robimy codziennie dziesiątki zdjęć. Przy okazji. Bez okazji. Kolekcjonujemy chwile, albo staramy się uchwycić coś, co akurat przykuło naszą uwagę. Rzadko jednak znajdujemy czas na to, żeby przyjrzeć się fotografiom. Przystanąć nad nimi i przypomnieć sobie moment,
w którym powstały…

ALBUM RODZINNY

Zaparzcie herbatę i wyciągnijcie z szaf stare albumy ze zdjęciami… Usiądźcie razem. Blisko. Tak, żeby każdy wszystko widział. Pooglądajcie dziś zdjęcia. Te słoneczne z wakacji, ale także i te, „jak mama była mała” i „jak tata nie miał wąsów”. A może znajdzie się fotografia, na której babcia jest małą dziewczynką, a dziadek jest tym malcem w wózku, który robi trąbkę z języka? Wszystko jest możliwe, kiedy na stół wysypywane są stare fotografie…

Przy okazji przeglądania zdjęć, powspominajcie. Oglądając fotografie z Waszego dzieciństwa – opowiedzcie dzieciom o sobie z czasów „na zdjęciu”. Co lubiliście robić? Wyjaśnijcie, dlaczego mama jest przebrana za Czerwonego Kapturka? I kto trzyma tatę na rękach? Kiedy natraficie na zdjęcia Waszej rodziny, przypomnijcie sobie, gdzie je zrobiliście. Niech każdy opowie to, co pamięta. Jakie uczucia Wam wtedy towarzyszyły? Chcielibyście tam wrócić? To były miłe chwile?

A może Wasze zdjęcia nie są uporządkowane? Może leżą – trochę tu, trochę tam? Jeśli chcecie, możecie złożyć Wasz rodzinny album… Na pewno będzie piękną pamiątką, także tego wieczoru.

TYLKO DLA RODZICÓW: WIECZÓR WSPOMNIEŃ

Przypomnijcie sobie Wasze pierwsze wspólne wakacje…

piątek, 23.11.2018

DZIEŃ 3 „WIĘZI”

     PLIK DO POBRANIA: (kliknij na obrazek)

Każdy z nas rodzi się z wewnętrzną predyspozycją do tworzenia więzi. Według teorii Johna Bowlby’ego, „więzią” można nazwać jedynie relację pomiędzy dzieckiem, a jego pierwotnym opiekunem. Co prawda bliskie, cenne relacje będziemy nawiązywać przez całe życie, jednak, żadna z nich nie będzie tak silna i wyjątkowa, jak więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Przywiązanie to jest nam potrzebne, aby przeżyć. Aby czuć się bezpiecznie…

Jednak nic nie dzieje się samo… Relacji nie zbudujemy z dnia na dzień. Trzeba o nią dbać…

Wymyślcie dziś grę planszową. Grajcie fair. Niech każdy ma równe szanse.

GRA PLANSZOWA

Wymyślcie swoją własną grę planszową! Będziecie coś zbierać? A może przed czymś uciekać? Na arkuszu papieru rozplanujcie planszę i opiszcie pola. Zaznaczcie start, metę, pola, które dają bonus i te, które lepiej omijać. Słowem, wszystko to, co będzie potrzebne, żeby gra była ciekawa. Zapiszcie zasady – tak, żeby każdy je znał. Kiedy Wasza gra będzie już gotowa – zagrajcie razem.

Przydadzą się: duży arkusz papieru – np. brystol, szary papier; flamastry, kredki, pionki (pionkami mogą być np. figurki z jajek-niespodzianek), kostka do gry

TYLKO DLA RODZICÓW: FLIRT Z LEŚMIANEM – udostępniony dzięki uprzejmości „Noc Bibliotek”.

A dla Dużych na wieczór – karciany flirt. Wystarczy wydrukować,
a potem podzielić się kartami. Następnie przeczytać i…flirtować. Miłego wieczoru!

 

„FLIRT Z  LEŚMIANEM”POBIERZ

Dziękujemy Nocy Bibliotek za udostępnienie kart.

 

"Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki, jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury, z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać. Biblioteki publiczne, szkolne i inne łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. (...)"

"Kolejna, V jubileuszowa  edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek planowana jest na sobotę 5 października 2019 roku w nowej formule!"

Więcej informacji na stronie: nocbibliotek.org 

źródło: https://nocbibliotek.org/o-akcji 

sobota, 24.11.2018

DZIEŃ 4 „JEMY”

PLIK DO POBRANIA: (kliknij na obrazek)

Wspólne posiłki mają wielką moc jeśli tylko pamiętamy o tym, że jedzenie to nie tylko zaspokajanie głodu. Bo przecież, można razem jeść, albo JEŚĆ
i wykorzystać ten czas. Docenić. Celebrować.

Wspólne posiłki utrwalają relacje i skłaniają do rozmów. Podobno, rozmowy przy posiłku wzbogacają słownictwo dziecka tak samo, jak czytanie! Jest to czas odpoczynku, wytchnienia, wymiany informacji. Jedząc wspólnie pokazujemy, że jesteśmy dla siebie ważni.

Równie dobrze jest wspólnie gotować. I to będzie dzisiejsze zadanie! Sałatka jarzynowa. Przygotujcie ją razem. Niech każdy pokroi swoją część. Na koniec, doprawcie sałatkę do smaku i jedzcie na zdrowie! I nie zapomnijcie
o rozmowach! Smacznego!

SAŁATKA JARZYNOWA

 Przydadzą się: deski do krojenia, noże, duża miska

Składniki, na przykład takie:
4 ziemniaki ugotowane w mundurkach, 2 ugotowane marchewki, 4 jajka na twardo, pół jabłka, 4 kiszone ogórki, pół papryki, pół szklanki groszku, pół szklanki kukurydzy w puszce, 1 mała cebula

Przyprawy: majonez (200ml), łyżeczka musztardy, sól i pieprz – do smaku

Krok po kroku:

 1. Usiądźcie wspólnie przy stole, podzielcie się składnikami. Niech każdy kroi to, co potrafi, tak jak potrafi. Róbcie sałatkę razem, a podczas gotowania – rozmawiajcie ze sobą. Niech każdy opowie np. o swoim dniu. Nie spieszcie się. Nie przejmujcie, że coś spadło na ziemię albo kroi się krzywo… To nie jest ważne! Przecież i tak – będzie to najpyszniejsza sałatka na świecie!
 2. Do pokrojonych warzyw dodajcie przyprawy.
 3. Nich jedna osoba dokładnie wszystko wymiesza – a reszta skosztuje, jak wyszło!
 4. Na koniec – posprzątajcie po wspólnym gotowaniu.

TYLKO DLA RODZICÓW: KOLACJA PRZY ŚWIECACH

 Wasza kolacja przy świecach nie musi być wymyślna. Możecie zjeść ulubione kanapki albo makaron z pesto. Nie o gotowanie chodzi, ale o rozmowę. Jeśli lubicie gotować, przygotujcie proste danie dla dwojga.

Może to być:

 • makaron z ulubionym sosem
 • stir-fry
 • zapiekany omlet

Opcji na szybką, ciepłą kolację jest wiele… Ale jeśli nie macie pomysłu – wiąż jeszcze jest sałatka…

Zapalcie świece i porozmawiajcie… O książce, którą razem czytaliście.
O wydarzeniu, które Was zainteresowało, a w którym być może chcielibyście uczestniczyć. O przyjemności, której nie potraficie sobie odmówić… O Was.

niedziela, 25.11.2018

DZIEŃ 5 „RUCH”

PLIK DO POBRANIA: (kliknij na obrazek)

„Nie ma złej pogody. Są tylko źle ubrani ludzie.”
(przysłowie norweskie)

Wybierzcie się dziś na wspólny spacer. Niech będzie czasem na rozmowy
i rozglądanie się… Dzieci niech cieszą się wędrówką, a rodzice pamiętają
o czułych gestach… Złapcie się za ręce, przytulcie… Idźcie razem. Blisko.

JESIENNE MOBILE 

Na wędrówkę weźcie ze sobą worek lub koszyk i nazbierajcie różności,
z których zrobicie mobilną dekorację do domu.

Potrzebne będą:
– długi patyk
– szyszki, gałązki i inne dary przyrody
– sznurek

Po spacerze wysypcie na stół wszystkie skarby i przywiążcie je do patyka. Powieście dekorację w miejscu, w którym będziecie ją mogli podziwiać…

poniedziałek, 26.11.2018

DZIEŃ 6 „SŁOWO”

PLIK DO POBRANIA: (kliknij na obrazek)

SŁOIKI DOBRYCH SŁÓW

Dziś, zróbcie Słoiki Dobrych Słów.

Przydadzą się:

 • słoiki z nakrętką – dla każdego z Was
 • drobiazgi do ozdobienia słoika np.: kawałki materiałów, wstążki, gumki recepturki, sznurki (…)
 • kartki, kredki, długopisy

Niech każdy z domowników przygotuje swój słoik i go podpisze.

Kiedy słoiki będą już gotowe, wypiszcie na małych karteczkach kilka dobrych słów, dla każdego członka rodziny. Mogą to być talenty, cechy, umiejętności. Jeśli chcecie, możecie coś narysować. Składajcie karteczki na pół tak, żeby za każdym razem można było odkrywać dobre słowo, które się na niej kryje. Gdy takich karteczek przygotujecie już sporo, włóżcie je do słoików swoich bliskich.

Tak oto powstały Słoiki Dobrych Słów!

Teraz, każdy z Was – Duży i Mały – będzie miał w domu swój słoik
dobrymi myślami i życzeniami. Zawsze, kiedy będziecie mieć na to ochotę, albo kiedy będzie Wam źle i ciężko, a nad Waszymi głowami (albo głowami Waszych dzieci) zbiorą się czarne chmury i posępne nastroje, możecie otworzyć (swój) słoik i przeczytać (o sobie) jakieś dobre słowo… Wszelkie smutki odejdą szybciej.

Słoiki Dobrych Słów mają jeszcze jedną moc. Uczą nas życzliwości dla siebie i dla innych. Pokazują (szczególnie dzieciom), że JESTEŚMY – dobrzy, kochani, czuli… Choć czasem może nam się coś nie udać, albo możemy mieć zły humor, to my sami jako – dzieci, rodzice, partnerzy, ludzie – NIE JESTEŚMY źli. Tylko akurat, coś nam nie wyszło. Tylko przez moment, poczuliśmy się gorzej.

Słoiki, niech stoją w widocznych miejscach, tak abyście mogli uzupełniać ich zawartość o kolejna Dobre Słowa!

TYLKO DLA RODZICÓW – SZKOŁA JĘZYKÓW OBCYCH

W związku czasem tak jest, jakbyśmy mówili do siebie w obcym języku…

Niech każde z Was na napiszcie na kartce trzy słowa, które lubi słyszeć i jedno, którego nie lubi… Wymieńcie się kartkami i porozmawiajcie o Waszych słowach…

wtorek, 27.11.2018

DZIEŃ 7 „MARZENIA”

PLIK DO POBRANIA: (kliknij na obrazek)

To, że warto marzyć – wie prawie każdy! Ale to, że warto znać marzenia swojej rodziny – POWINIEN wiedzieć każdy!

MAPA MARZEŃ

Będziemy dziś robić mapy marzeń.

Niech każdy z Was weźmie dużą kartkę – im większa, tym więcej marzeń będzie można na niej umieścić. Usiądźcie wygodnie i razem spróbujcie przypomnieć sobie wszystkie swoje marzenia. Przydadzą się Wam stare gazety, bo z nich możecie powycinać zdjęcia, które mogą symbolizować Wasze marzenia. Wycinajcie i wklejajcie je na kartkę, tworząc mapę. Kiedy już skończycie, opowiedzcie o swoich mapach. O czym marzycie? O czym marzą Wasi bliscy? Czy znaliście marzenia Waszej rodziny?

Powieście swoje mapy marzeń tak, byście mogli na nie często zerkać… Niech wszystkie Wasze marzenia spełnią się, w najlepszym dla Was czasie!

PS.Takie mapy marzeń bardzo pomagają w wyborze prezentów dla najbliższych, a to przecież przed świętami – doskonała podpowiedź.

TYLKO DLA RODZICÓW: PROJEKT WSPÓLNE MARZENIE

Wiedzieliście swoje mapy marzeń, wiecie więc dokładnie, jakie są Wasze pragnienia. Pomyślcie razem, jak je ziścić. Zastanowicie się też, czy marzycie o czymś wspólnie… W myśl zasady – „Nie dokładaj marzeń. Odkładaj na marzenia!” – spróbujcie dziś zaplanować (rozrysować, wynotować w punktach, a może stworzyć cały projekt ?) Wasze wspólne marzenie.

 

BONUS Z POMYSŁEM

 

Dziękujemy wszystkim, który w tym tygodniu spróbowali
i dołączyli do naszej akcji „TYDZIEŃ BEZ…”, spędzając ze swoimi dziećmi i bliskimi popołudnia bez ekranów. Wierzymy, że każdy dzień spędzony w relacji – ma wielkie znaczenie. Bo nasze dorosłe dzieci nie będą pamiętać kolejnego filmu, który
z nami oglądały. Ale zapamiętają na pewno to, czego pozwoliliśmy im doświadczyć. Wierzymy zatem, że jesienne lampiony, wspólne gotowanie, czy mapy marzeń przetrwają we wspomnieniach i będą dla Waszych dzieci chwilami, do których będą chciały często wracać. Tego, z całego serca Wam życzymy. Pięknych wspomnień.

Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas aktywności spodobały się Wam i pozwoliły nie tylko spędzić miło czas ale także, jeszcze lepiej poznać i zrozumieć swoich bliskich. Warto się starać. Warto poświęcać sobie czas. Warto mieć rodzinę.

A skoro już mowa o rodzinie…

Są takie Rodzinki, które są nietypowe. Często ich drogi splata los, przypadek – niemniej, kochają się bardzo i są dla siebie całym światem. Dla takich Rodzinek powstała „Robótka”.

Jest to świąteczna akcja, która polega na rysowaniu kartek świątecznych dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Niegowie. Mieszkają tam dorosłe osoby, w różnym stopniu niepełnosprawne, które albo nigdy, albo już – nie mają swoich rodzin, swoich domów…

W czasie Świąt bardzo tęsknią za czułością, bliskością, dobrym słowem.
Za tym, żeby ktoś o nich pamiętał. Dla nich co roku rysujemy i ślemy życzenia. Może chcielibyście się dołączyć? Wybrać sobie jednego Niegowiaka i razem z Waszymi dziećmi, narysować kartkę? Tylko dla niego!
I z radością w sercu, posłać życzenia zdrowych i pięknych Świąt. Wiele dobra płynie z kartek Robótkowiczów. Kłaniam się wszystkim tym, którzy od 2012 nieprzerwanie pamiętają o Niegowiakach i tworzą „Robótkę”, a Was  z całych sił – zapraszam. My już rysujemy! Wszak, tworzenie kartek świątecznych, to doskonały pomysł na kolejne wieczory bez ekranów!

Więcej o „Robótce” TUTAJ
I na grupie na FB
„Robótka 2016” FILM