Zwiastun – „BENJAMINEK I ŚWIĘTO, KTÓREGO NIE BYŁO”

trudne pytania. WIELOkulturowość

Kilka dni temu obchodziliśmy Święta Bożego Narodzenia. Tak ważne w naszej duchowości, kulturze i polskiej tradycji. Celebrowaliśmy ten czas, choć zapewne był on dla nas wyjątkowy z różnych powodów. „Celebrowaliśmy” – piszę. Czy wszyscy?

 

Świat się zmienia – z czym dyskutować nie sposób. W większości, żyjemy już w społeczeństwach multikulturowych. Ale nie tylko my. Nasze dzieci także, a właściwie – przede wszystkim one. Dzieciństwo dzisiejszych dorosłych, odgrywało się w zupełnie innej przestrzeni, w jeszcze innej – wchodziliśmy w dorosłość. Różne od naszych wyzwania, czekają na nasze dzieci. Abstrahując od tego, czy ktoś się z tym zgadza czy nie – taki jest współczesny świat i w jakiś sposób wypadałoby go dzieciom opowiedzieć, a niekiedy oswoić. I nie myślę tutaj o rozterkach dorosłych, bo te na szczęście mało dzieci obchodzą. Dzieci mają własne sprawy. Ważne sprawy.

Czasami na przykład, ich najlepszy przyjaciel nie obchodzi Bożego Narodzenia. Albo obchodzi je inaczej i na Wigilię, nie je karpia tylko jagnięcinę z rzepą (Norwegia). Albo w ogóle nie ma Wigilii (Anglia). Dlaczego? Jak to możliwe? Czy to może jeszcze być mój kolega?

Jak rozmawiać o takiej różnorodności? Jak wesprzeć dziecko? Być może pomogę Państwu bajką. BENJAMINEK I ŚWIĘTO, KTÓREGO NIE BYŁO  w piątek na BAJKA.blog

Zapraszam!

Dodaj komentarz